كتاب پوششهاي خودرويي به تالیف عضو قطب علمی رنگ به چاپ رسید

       امروزه صنعت خودرو یکی از پویاترین صنایع جهان است. انتظارات سختگیرانه این صنایع، فشارهای روزافزون سازمان­های ایمنی و محیط ­زیستی و تقاضای بیش از پیش مشتریان برای در اختیار داشتن خودرویی با کیفیت و با ظاهری به روز و ماندگار سبب شده است که سطوح کیفی جدیدی برای قطعات و مواد مصرفی در ساخت خودروهای امروزی تدوین شده و اجرایی گردد. طراحی های جدید در بخش بدنه خودرو نیازمندی­های جدیدی را در بخش پوشانش بدنه و نماکاری آن مطرح کرده است.

       در بخش الکتروپوشش­های خودرویی حذف سرب و قلع سبب تغییرات جدی در شیمی رزین­ها و ابداع کنشیارهای جدید شده است. تمایل خودروسازان به مصرف کمتر الکتروپوشش سبب شده تا پوشش­های سبکتر با خواص ضدخوردگی بهتر به بازار عرضه شوند. دمای پخت الکتروپوشش­ها کاهش یافته تا مصرف انرژی آنها کمتر شود. آستری های صافگر با خواص بهتر از قبل، مقاومت بالاتر به سنگریزه و ترازشوندگی بهتر سبب بهبود کیفیت ظاهری پوشش­های خودرویی و دوام عملکردی آنها شده اند. استفاده از بخش­های بزرگ پلاستیکی در خودروها و تنوع ورق­های فلزی مورد استفاده در ساخت این محصولات سبب شده است سامانه های پوششی خودرویی با چالش­های جدیدی روبه رو شوند. شفاف­پوشه­ های ضدخش با مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی و سایش، گونه­ های عاری از حلال، پودری و تابش­پز بر روی بسیاری از خودروهای روز دنیا جایگزین پوشش­های تک­جزیی و دوجزیی شده اند. دنیای پوشش­های خودرویی از دیدگاه صنعتی و از دیگاه دانشگاهی با سرعتی زیاد در حال تغییر است.

      نگارنده بیش از 15 سال در زمینه پوشش­های خودرویی فعالیت داشته و تحقیقات خود را بر روی زمینه­های کاربردی صنعتی در پوشش­های خودرویی متمرکز كرده است. انجام تعداد زیادی پروژه­ های دانشجویی مشترک با صنعت، انجام طرح­های پژوهشی با خودروسازان کشور، برگزاری دوره های آموزشی متعدد در زمینه پوشش­های خودرویی و همکاری با شرکت­های معتبر تولیدکننده پوشش­های خودرویی در جهان از جمله اين فعاليت ها مي­باشد که بخشی از آن در این کتاب آمده است. امید است خوانندگان علاقمند با مطالعه این کتاب بیش از پیش به تنوع دانش و تجربه مورد نیاز برای فعالیت در زمینه پوشش­های خودرویی پی برده و در راه کسب این دانش گام بردارند.

       اين كتاب به تالیف سرکار خانم دکتر زهرا رنجبر، استاد تمام موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش، و دبیر و عضو قطب علمی رنگ، در 8 فصل و 450 صفحه، به همت موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش، در مهرماه 1392 به چاپ رسيده است.تاریخ ایجاد: دوشنبه 22 مهر 1392
آخرین بروز رسانی: شنبه 20 مهر 1392
تعداد بازدید: 4073

طراحي پرتال|طراحي پورتالطراحي پرتال (طراحي پورتال): آرانا نتورک